Як нараховується рейтинг на Chess.com?

Кожний користувач Chess.com має рейтинг, що відображає рівень майстерності шахіста та дозволяє знаходити приблизно рівних за міццю гри супротивників.

Напевно, ви помітили, що після перемоги або поразки у партії ваш рейтинг не завжди зменшується або збільшується на однакову кількість балів. З чим пов'язана ця різниця?

На значення зміни рейтингу може вплинути цілий ряд факторів, наприклад:
  1. Різниця за рейтингом між вами та вашим супротивником
  2. Наша впевненість у тому, що ваш рейтинг відповідає вашій силі
  3. Наша впевненість у тому, що рейтинг вашого супротивника відповідає його силі
Перший фактор є очевидним. Якщо ви обіграли супротивника з набагато більшим, ніж у вас рейтингом, то ваш рейтинг збільшиться сильніше, ніж якби ви обіграли когось з таким самим як у вас, або меншим рейтингом.
Якщо ви програєте комусь із меншим рейтингом, то і ваш рейтинг знижується сильніше, ніж після перемоги над кимось з великим рейтингом.
Другий і третій фактор складніше пояснити. Це може здатися дивним, але впевненість у рейтингу - головна причина його сильних коливань до та після партії.
Chess.com використовує рейтингову систему Гліко, де числом, званим "відхилення рейтингу", вимірюється ступінь впевненості в вашому рейтингу. Чим менше складає це число, тим вище впевненість у рейтингу. Ви можете побачити це на сторінці статистики для кожного різновиду рейтингу.

Це приклад з моєї сторінки статистики. Я маю невеличке відхилення, тому що я регулярно граю бліц. Коли я програю або виграю бліц-партію, мій рейтинг змінюється незначно, зазвичай від 1 до 10 балів, залежно від сили мого супротивника.
У кулю я граю набагато рідше, тому й мій рейтинг після першої партії може змінитися відразу на 100 або 200 балів. Рейтингова система Сhess.com в такому випадку не впевнена в тому, наскільки добре я граю у кулю.

Якщо ви на певний час припините грати, ваше Відхилення підвищиться, і після нової партії ваш рейтинг зміниться дужче. Це відбудеться тому, що Сhess.com помітить, що ви давно не грали, і зробить припущення, що ви могли тренуватися і грати на інших платформах, або не грати зовсім.
Те саме можна сказати й щодо ваших супротивників. Якщо ви програєте комусь із рейтингом на кілька сотень балів нижче, але дуже високим відхиленням, ваш рейтинг сильно не зміниться, тому що нам буде невідомий влучний рейтинг вашого противника.
Якщо вам хочеться дізнатися більше про те, як працює система рейтингів, зверніться до цікавих матеріалів за цим та цим посиланнями.
Я можу вам порадити просто грати для задоволення - нехай ваш рейтинг визначиться сам собою!