Як працює нічия?

У той час як більшість способів виграти або програти шахову партію є цілком зрозумілі, нічия може бути трохи складною для розуміння. Нижче наведено усі варіанти, за яких партія може закінчитися внічию

Пат

У прикладі нижче хід білих. Але коли білі намагаються довести справу до самого кінця, це залишає чорного короля без будь-яких дозволених ходів, відтак партія закінчується нічиєю через патову ситуацію.

Що таке пат у шахах | Визначення + приклади

Недостатньо фігур

Трапляються випадки, коли до кінця партії один гравець має більше фігур, ніж у суперника. Однак цього не завжди достатньо для перемоги, тому що деякі комбінації фігур не можуть призвести до мату.
Нічия оголошується щоразу, коли в обох сторін  бракує таких фігур, щоб поставити мат.
Що станеться, якщо, наприклад, у білих є усі фігури, а у чорних мають лише самотнього короля, але у білих закінчується час? У цьому випадку, оскільки гравець, що грає чорними, не може поставити мат одним тільки королем, партія визнається нічийною. На це дуже важливо звернути увагу, оскільки час не завжди означає програш - іноді це нічия.
Це іноді називають "час вийшов, але у суперника недостатньо фігур для мату".
Більш детальну інформацію про цей різновид нічиї дивіться отут.

Правило 50 ходів

Правило 50 ходів дозволяє будь-якому гравцеві претендувати на нічию, якщо не було взяття фігури та жодний пішак не ходив протягом останніх 50 ходів.

Найдовша колись зіграна шахова партія не могла б відбутися сьогодні, оскільки набагато раніше була б оголошена нічия. Тоді було дозволено 100 ходів без ходу пішаком чи взяття.

Chess.com автоматично завершуватиме партії наживо нічиєю, якщо у такий спосіб буде досягнуто ліміт у 50 ходів. Для щоденних партій ви повинні вимагати присудження нічиєї, натиснувши кнопку "Нічия". Якщо минуло 50 ходів та не було взяття фігури та жодний пішак не ходив , супернику не потрібно погоджуватися, так партія буде визнано нічиєю.

Повторення

Правило триразового повторення має під собою, що якщо позиція виникає у партії тричі, будь-який гравець може претендувати на нічию у цій позиції. Це правило було створено для того, щоб уникнути нескінченного повторення одних і тих самих ходів. На Chess.com нічия оголошується автоматично при третьому повторенні у партіях наживо. Позиція, що повторюється, не обов'язково повинна повторюватися 3 ходи поспіль! У будь-який момент гри, коли та сама позиція повториться втретє, партія оголошується нічиєю. Дивіться докладніше про це тут.

За домовленістю

Коли обидва гравці вирішують, що хочуть завершити партію внічию, за домовленістю оголошується нічия. У більшості випадків це відбувається тому, що вони вважають, що жоден із них не зможе отримати переваги.
Нічиї за домовленістю можуть бути бажаними для обох гравців, коли обидва гравці хочуть нічию через ситуацію в турнірі.
Щоб запропонувати нічию на Chess.com, натисніть "Нічия".